Asiakaspalvelu klo 9-17
Koti

Tuntuuko, että pää räjähtää?

6.10.2026

Tuntuuko, että pää räjähtää?

Migreeniä? Päänsärkyä? Stressiä? Rentoutumishaasteita? Ja aika matalan kynnyksen halu kokeilla erilaista kivunlievitystä?

Vanhan kotimaisen elokuvan sankaritar oli oikeassa vaatiessaan otsalleen kylmää, kosteaa käärettä, kun hälyttyneisyys löi hänen ylitseen. Kylmä hidasti hermoimpulssien kulkua, paineen tunne helpottui ja pian silkkiaamutakkinen kaunotar oli valmis huudahtamaan rakastajalleen: ”Me emme saa, me emme voi!” Ja sitten he sekä saivat että voivat.

Erika Kivirinta Maskun Askaisista nauraa makeasti mielikuvalle.

"Silkkiaamutakki on aika kaukana, kun tilanne on oikein päällänsä. Siinä ei mennä kostealla viileällä kääreellä; tarvitaan järeämpiä juttuja."

Hän sai migreenidiagnoosin jo lapsena. Päänsärkyä yritettiin silloin lievittää kylmässä vedessä kastetuilla froteepyyhkeillä, jotka värjäsivät tyynyliinat.

"Voi kun joku olisi jo silloin keksinyt nuo nykyiset kylmämyssyt ja -pannat. Ennen nykyisten esiversiota minulla oli joko kylmäkalle tai kylmägeelipussi ja sitten bandanahuivin kanssa virittelin sen päähäni."

Kylmä kupla

Päänsäryistä kärsivät ovat löytäneet ”migreenimyssyt”. Panta tai myssy, nimestä viis, mutta periaate on sama: tuotteet on kehitetty nimenomaan lievittämään kipua ja turvotusta. Täsmäkylmyys, kevyt kompressio ja pimeys ovat kärjessä pyrittäessä hallitsemaan päänsärkyjä lääkkeettömästi.

Migreenikohtauksen enteillessä Erika kaivaa pakastimesta kylmämyssyn, ottaa särkylääkkeet ja vetäytyy makuuhuoneeseen lepäämään.

"Minulla on varsinaisia kohtauslääkkeitäkin, mutta yleensä pärjään käsikauppalääkkeillä ja kylmähoidolla. Jos tilanne iskee päälle kesken työn tai luottamustehtävien, ei auta muu kuin purra hammasta ja toivoa, että jää henkiin!"

Kivirinnan perheen pakastimessa on useampi kylmämyssy. Toinen perheen teinipojista on perinyt äitinsä vaivan ja toinen käyttää pantaa viilennykseen nukahtaakseen paremmin. Myssyä käytetään myös kuumeen iskiessä. Kylmällä on totisesti kysyntää.

"Näissä matsku on niin mainiota. Ne ovat joustavia suoraan pakastimesta otettuina ja itselleni juuri se hyytävä kylmyys toimii parhaiten. Kylmä antaa vähitellen periksi, mutta se pieni puristus – kompressio – säilyy ja sekin helpottaa oloa."

Myssyn / pannan ylettyminen silmien yli on niin ikään tärkeää.

"Valonarkuus liittyy olennaisesti migreenikipuihini. On tärkeää, että tuote peittää silmät eikä paina nenää mitenkään. Ja se jättää korvien kohdat ilman kylmää", Erika listaa.

Vielä kun olisi aikaa!

Monipuolisia näistä kylmäpannoista ja -myssyistä tekee sekin, että niitä voidaan käyttää sekä kylmä- että lämpöhoitoon. Kylmä vaimentaa kipusignaaleja ja lämpö rentouttaa. Helpotusta voi siis etsiä joko pakastimen, jääkaapin tai mikron kautta.

Kylmätuotteiden käyttö on sinänsä helppoa, kunhan löydät itsehoidolle sopivan ajan ja paikan. Jo vartti tuo helpotusta, tunti on luksusta.

Erika Kivirinta työskentelee Maskun seurakunnassa lapsi- ja perhetyön ohjaajana, on aktiivisesti mukana kunnallispolitiikassa ja johtaa kyläyhdistystä. Poikien jalkapalloharrastus potkii osaltaan vauhtia arkeen. Käykö koskaan niin, että migreenikohtaus ei enteile tuloaan, mutta äiti latautuu hetken kylmässä kuplassaan?

"Ei, en ehdi", Erika myöntää nauraen.

loading

Kylmähoito tunnetusti vähentää turvotusta, lievittää lihaskipuja ja helpottaa päänsärkyä. Kylmä supistaa verisuonia ja puuduttaa tuntohermoja. Kylmähoito on yksi tavallisimmista itsehoitokeinoista. Moni on jo vuosia turvautunut erilaisiin kylmäpusseihin, -pakkauksiin ja -suihkeisiin. Kivirinnan perheen pakastimessa on loistava migreenistä kärsivien kotivara.

Marjut Saarinen

1Aid Kylmä-kuuma pannan löydät diabeteskaupasta. Klikkaa tästä päästäksesi tuotesivulle